Тревопасни животни:
животни, които ядат растителност. Те могат да усвоят и използват като храна целулозата, която образува клетъчните стени на всички растения.
Месоядни животни :
животни, които ядат тревопасни животни. Храносмилането на хищника не може да разруши стените на растителните клетки.
Растителният материал е по-труден за разграждане от животинските тъкани. Следователно червата на тревопасните животни са по-дълги и по-сложни от тези на месоядните животни . Тревопасните животни обикновено имат отделение ( търбух или функционална цекума ), в което се намират микроорганизми, които разрушават целулозната стена на растенията.
Месоядно животно - кучето
Кучето е чисто месоядно животно. Тъй като всички храносмилателни системи на всички месоядни животни са най-прости, тъй като по същество са дълги парчета тръби с едно издутина близо до началото, ще разгледаме първо кучето.
Първото нещо, което трябва да се отбележи за храносмилателната система на всички хищници е, че те са забележително подобни и всички функционират по един и същи начин. Въпреки че те ще бъдат с различна дължина, тъй като месоядните животни идват в различни размери, общата дължина на храносмилателните пътища на месоядните животни е доста къса: около шест пъти по-голяма от дължината на тялото на животното. Нека прекосим храносмилателния тракт от единия до другия край, за да открием какво прави всяка част.
Уста
В челюстта на кучето има резци, кучешки зъби и моларни зъби в двете челюсти, а кътниците са назъбени. Челюстта се движи нагоре и надолу. Този факт, заедно с подрязването на моларите, показва, че те се използват за разкъсване или смачкване. Слюнчените жлези служат само за смазване и нямат важна храносмилателна функция. Храната рядко се дъвче на малки порции, но се "вълква" цяла.
Стомах ,
Стомахът на кучето, единственото издутина в храносмилателната „тръба“, е малък и съдържа около четири пинта. Неговият малък размер дава добра оценка на количеството храна, която животното може да консумира във всеки един момент. Стомахът има две цели. Първо е резервоар. Макар и относително малък, това е всичко, което е необходимо, тъй като храната на месоядно животно, изцяло от месо и мазнини, е плътно хранително вещество, което позволява едно малко хранене да е достатъчно за много часове. Втората функция на стомаха е да подложи храната на концентриран разтвор на солна киселина, която се разтваря и втечнява. Само храната, която се разтваря, може да се усвои. Различните храни се разтварят с различна скорост и напускат стомаха с различна скорост. Онези, които не могат да се усвоят - сурова растителна материя, целулоза и кост - преминават през животното непроменени, а тези, които са твърде големи, за да преминат в тънките черва, се повръщат. Стомахът на кучето, ако е пълен с нормалната си храна от месо и мазнина, ще се изпразни за около три часа. След това стомахът почива до следващото ядене. Досега се е случило много малко храносмилане и в месоядното животно стомахът не е съществен орган.
Тънките черва,
Тънките черва, с дължина около двадесет фута в куче, са жизнено важни. Без него не би могло да се осъществи храносмилането и животното не би могло да оцелее. Разтворената храна, наречена "химус" на този етап, оставя стомаха в поредица от струи, контролирани от клапан, пилора и влиза в тънките черва. В тънкото черво храната се усвоява и влиза в кръвния поток. След няколко инча два канала се свързват от панкреаса и черния дроб към тънките черва. Тези два органа доставят и доставят ензимите, необходими за разграждането на мазнините и протеините в техните съставни мастни киселини и аминокиселини. Само в тази форма те могат да преминат през чревната стена в кръвния поток. Тези ензими са жизненоважни за месоядните. Тези от панкреаса веднага започват да разрушават химуса в основните му компоненти и продължават да го правят по време на преминаването на химата по тънките черва.
Химусът е водна смес, но мазнините няма да се смесват с вода, така че се изисква специална обработка. Тук идва жлъчката. Жлъчката се произвежда в черния дроб и се съхранява в жлъчния мехур до момента, в който е необходим. Когато се открие мастна тъкан в тънките черва, това води до освобождаване на съхранената жлъчка, която влиза в червата през жлъчния канал. Жлъчката действа като детергент, тъй като емулгира мазнината, за да я направи разтворима във вода. Това действие прави мазнината податлива на храносмилане от храносмилателните ензими.
В месоядните животни има големи количества мазнини в храната и, тъй като жлъчката е толкова важна, отпадъците им не са разрешени. Черният дроб прави непрекъснато жлъчката, като излишъкът се отклонява към жлъчния мехур, за да се запази и концентрира, докато не се наложи (за следващото хранене). Когато един хормон в горната част на червата сигнализира, че мастната тъкан е отново в червата, съхранената жлъчка е принудително изхвърлена, за да изпълнява функцията си.
Смилането на храна в месоядно животно се извършва от ензими, произведени от жлези в собственото тяло на животното и цялата абсорбция на хранителни вещества в тази храна е през стената на тънките черва. Това е важно съображение, когато го сравним по-късно с храносмилането на тревопасна.
Усвояването на протеини и мазнини, с малко или никакъв въглехидрат, в червата на месоядните е забележително ефективно. Експерименти, които са измервали количеството на изядените различни хранителни вещества и ги сравняват с количествата, прекарани в екскретите на животните, показват, че здравото животно губи не повече от четири процента от своя прием на мазнини и само следа от протеина.
Тъй като в месоядното животно няма ензим, способен да усвоява целулозата, материалът, в който са изградени клетъчните стени на всички растения, може да се получи малко или никакво усвояване на въглехидрати.
Цекумът .
Тънките черва не се присъединяват към дебелото черво по права линия, а под прав ъгъл. В този момент е малък придатък, два или три инча дължина, наречен цекум. Докато това няма функционална употреба в месоядно животно, то трябва да се отбележи, защото това е една от основните разлики между месоядно животно и тревопасно животно.
Докато химусът е преминал през тънките черва на животното, процесът на усвояване и усвояване на хранителните вещества в храната е завършен. Дебелото черво или дебелото черво имат само една функция. Би било разточително да се позволи на водата да избяга, така че дебелото черво да извлича водата и уплътнява останалата част от отпадъчния материал от оставащото от химуса в малка компактна маса, където се съхранява в ректума, докато накрая се изхвърли през ануса. Двоеточие в месоядно животно не е съществено, просто е удобство.
Чревната флора.
На практика целият стомашно-чревен тракт на месоядно животно е стерилен. Солната киселина в стомаха гарантира, че повечето бактерии и други микроорганизми в погълнатата храна се убиват. Тези, които избягат от стомаха, рядко могат да оцелеят в храносмилателните процеси - в крайна сметка са направени от протеин. Двоеточие е изключение. Това, където не се извършват по-нататъшни храносмилателни процеси, има склонност да приютява различни организми, които образуват някои витамини като пиридоксин, витамин В-12, биотин, витамин К и фолиева киселина, но тъй като те не се абсорбират през стената на дебелото черво , те имат малка сметка.
Дължината на стомашно-чревния тракт на месоядно животно. Червата на всяко животно обикновено се измерва след смъртта, когато мускулите му се отпуснат. Това създава доста погрешно впечатление. Докато животното, за което обсъждахме мерки над трийсет фута, когато мъртвото куче е разчленено, това не е нормалната му дължина, когато животното е живо. Установено е чрез преминаване на гумена тръба през живо куче, което има подобна чревна дължина, когато се разряза, че предният край се появява в ануса му, когато малко повече от десет фута е влязло в устата. От такива измервания обикновено се смята, че общата дължина на червата на месоядното животно е вероятно около пет до шест пъти по-голяма от дължината на тялото на животното.
препратка
1. Валтер Voegtlin, The Stone Age диета , Vantage Press, Inc, Ню Йорк, Ню Йорк, 1976
Също така може да погледнете и:
https://en.m.wikibooks.org/…/Anatomy…/The_Gut_and_Digestion