Протеини

Протеини

Някои казват, че диетите с твърде високо съдържание на протеини могат да причинят бъбречни заболявания при кучета. Вярно ли е това и означава ли това, че суровата диета може да бъде опасна за вашето куче?

Ако сте задали този въпрос във форум или група за сурово хранене, може да получите някои отговори, които не са съвсем верни. Например…

МИТ: Суровите диети са с ниско съдържание на протеини.
ИСТИНА: Суровите диети са с високо съдържание на протеини на основата на сухо вещество.
Суровото месо е с много високо съдържание на влага: около 75%, дайте или вземете. Така че на база на хранене,% протеин в суровата диета ще бъде по-нисък, а% влага ще бъде по-висок.

Но храните за домашни любимци винаги се анализират на базата на сухо вещество, защото това е по-добро представяне на действителното съдържание на хранителни вещества в храната. Съдържанието на влага не влияе върху общия брой грамове протеин или броя калории, които едно животно консумира, когато яде храна.

С други думи, добавеното тегло на водата в сурово изкуствено понижава процента на протеин. Ето пример: Да кажем, че 100 грама сурови пилешки гърди имат 20 грама протеин и са 20% протеин. Ако го готвите, той все още има 20 грама протеин, но сега е 40% протеин, защото е загубил влага и тежи по-малко. Ако го дехидратирате, сега тежи само 30 грама и все още има 20 грама протеин, но сега е 80% протеин, тъй като почти цялата вода е отстранена.

Проблемът при сравняването на храните, базиран на процент, е, че съдържанието на вода, което е празен пълнител (не допринася за хранителната стойност на храната), варира значително. Когато анализираме и сравняваме храни, ние искаме да видим действителното съдържание на хранителни вещества в храната, независимо от съдържанието на влага - и затова ги анализираме, като използваме основата на сухото вещество. Когато се превърнат в суха материя, суровите диети са с много високо съдържание на протеини.

„За да се направят смислени сравнения на нивата на хранителните вещества между консервиран и сух продукт, те трябва да бъдат изразени на една и съща влага.“ - Американска администрация по храните и лекарствата, етикети за храни за домашни любимци - гарантиран анализ [1]

За да превърнете храната от „хранена“ в основата на сухо вещество, има само някаква проста математика. Първо, извадете% влага от 100. След това разделете% протеин в храната на това число и умножете резултата си по 100.

Нека превърнем суровото говеждо месо 80/20 в суха материя като бърз пример. Според базата данни на хранителните вещества на USDA [2], тя има 62% влага (вода) и 17% протеин (закръгляване на числата при необходимост). 100 минус 62% влага се равнява на 38% сухо вещество. След това разделяме 17% протеин на 38, което се равнява на около 0,447. Умножете това по 100 и получавате 44,7%, което може да бъде закръглено до 45% протеин на база сухо вещество.

Ето таблица на съдържанието на протеини на базата на сухо вещество на някои често срещани суровоядски съставки, популярни продукти за отслабване и популярни търговски сурови продукти за сравнение.

графика на съдържанието на протеин
Колко е твърде много?
Открихме, че анализираното от нас сурово говеждо месо 80/20 е 45% протеин на база сухо вещество ... но какво означава това?

Препоръчителното изискване за протеин за възрастни кучета съгласно насоките на NRC е 25%. Според AAFCO минималният протеин за поддържане на възрастни е 18%, а минималният протеин за отглеждане на кученца или разплодни животни е 22%. Нито NRC, нито AAFCO посочват максимално количество протеин [3].

И така, откъде идва идеята, че високо протеиновите диети причиняват проблеми с бъбреците? Изследване през 1942 г. предполага хипотеза за корелация с високо протеинови диети и намалена бъбречна функция при кучета [4]. Има и други проучвания, които показват потенциална връзка между диети с високо съдържание на протеини и проблеми с бъбреците [5], но тези проучвания са направени предимно върху плъхове, а не кучета [6] ... и кучетата имат значително различни хранителни нужди от плъховете.

Теорията зад хипотезата, че диетите с високо съдържание на протеини могат да причинят бъбречни заболявания, произтича от идеята, че тъй като бъбреците ще трябва да филтрират повече отпадъчни продукти, свързани с метаболизма на протеините (като азот), допълнителният стрес от тази хиперфилтрация може да доведе до евентуално влошаване на бъбреци, което води до бъбречно заболяване и бъбречна недостатъчност. Други проучвания обаче поставят под съмнение тази хипотеза, вместо това заключават, че хиперфилтрацията от бъбреците е просто нормален адаптационен механизъм, който не е свързан с намалена бъбречна функция [7].

В действителност, многобройни проучвания на високо протеинови кучешки диети не показват неблагоприятен ефект върху бъбречната функция при здрави кучета [8, 9], а някои показват, че високо протеиновите диети могат да бъдат по-скоро полезни, отколкото вредни [10]. Едно проучване заяви, „Резултатите от това проучване показват, че няма неблагоприятни ефекти от високо протеиновата диета и смъртността всъщност е по-висока в групата с ниско съдържание на протеини“ [11].
При кучета, които са диагностицирани с бъбречно заболяване, вашият ветеринарен лекар може да препоръча диета с ниско съдържание на протеини. Не е задължително обаче да е доказано, че диетата с по-ниско съдържание на протеини ще забави прогресията на бъбречните заболявания.

„Ефектът от ограничаването на протеините върху прогресията на бъбречното увреждане при кучета и котки остава спорен и няма окончателно проучване по този въпрос.“ - UC Davis Ветеринарна медицина, Хранително управление на хронична бъбречна болест [12]

Вместо това, вместо количеството протеин, е по-добре да разгледате качеството на протеина в диетата на кучето.

Качеството на протеините има значение
Бионаличността на протеина в диетата е важен фактор за способността на кучето да метаболизира ефективно този протеин. Биологичната стойност на протеина се определя от ефективността, при която аминокиселините могат да бъдат използвани от кучето. Източниците на животински протеини обикновено имат по-висока биологична стойност за кучетата, отколкото растителните. Обработката може също да има неблагоприятен ефект върху качеството на протеините. Силно смилаем източник на качествени протеини ще бъде много по-лесно за кучето да се метаболизира в аминокиселини, като поставя значително по-малко стрес върху бъбреците.

Протеинови биологични стойности на различни съставки за кучета [13].
Съдържание на влага в суровите диети
Едно предимство на суровите диети е високото съдържание на влага. Въпреки че можем да изчислим съдържанието на влага, когато намираме основа на сухо вещество в храната, това не означава, че влагата е напълно безполезна. Добре е документирано, че високата диетична влага е полезна за отделителното здраве [14, 15] ... включително бъбречната функция!

Заключение
Суровата диета прекалено богата ли е на протеини за кучета? Отговорът е отрицателен: суровата диета е с високо съдържание на протеини, но е бионаличен, добре смилаем протеин, който лесно може да се разпадне в организма на кучетата до аминокиселини.

Назад към блога

Оставяне на коментар